Je otevřené okno vždy bezpečné?

25.03.2022

Pro aktivní kočky může být otevřené okno, byť jen na ventilaci, relativní hrozbou. Pády z okna, i z nízkého patra, jsou celkem častým důvodem k akutnímu vyhledání veterinární péče.  

Ne každé zvíře, které spadne z jakéhokoli důvodu z okna má to štěstí a nestane se nic závažného.

Pokud zvíře přežije, setkáváme se často s ne zanedbatelnými zdravotními komplikacemi, které kolikrát vyžadují i odborné chirurgické řešení a následnou intenzivní hospitalizační péči. Jedná se zejména o fraktury končetin nebo žeber, poranění hlavy, vnitřní krvácení, traumatické diafragmatické hernie a plno dalších.

Neméně často se také setkáváme také s tzv. ventilačkovým syndromem, kdy chce kočka vylézt z okna a zasekne se v oblasti slabin před pánevními končetinami v okně a nemůže pokračovat dál ani se vrátit zpět. Pokud se zvířeti okamžitě nepomůže, dochází kolikrát k fatálním následkům, kdy se naruší zásobení krví pánevních končetin, pohmoždí se močový měchýř a zvíře se podchladí. Opět je tato zdánlivá banalita spojena s množstvím zdravotních potíží, které nelze vždy úspěšně vyřešit.

Proto prosíme majitele, aby brali tyto skutečnosti v potaz, pokud sdílí domácnost s kočkou, která ráda všechno zkoumá a všude se dostane. Jako prevenci doporučujeme zavírat kompletně okna, pokud odcházíte z místa bydliště a pokud máte rádi okna kompletně otevřená, tak doporučujeme okna vybavit sítěmi, která vám mimo jiné pomohou v létě i s dotěrným hmyzem.

Z nám zaslaných referencí můžeme doporučit 

 https://www.zaluzielevne.eu/plisse.html