Zubní kámen - podceňovaná hrozba!

21.03.2013

V pohotovostním čase byl na kliniku přiveden kříženec jezevčíka Gino s akutním masivním krvácením z dutiny ústní a zvracením spolykané krve. 

. Pejsek byl v ordinaci apatický, při základním vyšetření byla zjištěna výrazná dehydratace, bledší sliznice, poslechově srdeční šelest a především silná odontolitiáza (přítomnost zubního kamene) s masivním zánětem dásní. Majitelé uváděli, že pejsek v poslední době zhubnul a častěji učůrával.


Vyšetření krví odhalilo kromě anémie (chudokrevnosti) také nedostatečnost ledvin. Pejsek byl hospitalizován a po více jak dnu infuzní terapie, kdy se výrazně zlepšily ledvinné parametry, bylo přistoupeno k ošetření dutiny ústní v sedaci. Rentgenologickým vyšetřením byla patrná lýza (rozpad) kosti v důsledku těžkého zánětu od zubů. Vzhledem k velmi špatnému stavu bylo nutné 13 zubů vytrhnout, komplikací při extrakci spodního špičáku bylo nalomení spodní čelisti v důsledku rozpadu kosti. Přes veškeré komplikace a závažnost stavu měl pejsek druhý den snahu přijímat tekuté krmivo a následující den byl propuštěn do domácího ošetření.