04.01.2019 08:02

HYPERESTROGENISMUS FRETEK

Samice fretky pohlavně dospívá asi v 6 měsících. Roli hraje období narození, ale většinou říje nastane až v 7. – 8. měsíci.

Fretka patří mezi zvířata s provokovanou ovulací, tzn. že ovulace nastane až po páření. Pokud chováte samičku a nemáte zájem o mláďata, nejspíš se s tímto problémem setkáte. Pokud není pohlavní stimul, fretka nezovuluje a tělo je nadále estrogenizováno. V čem přemíra estrogenu škodí? Poškozuje kostní dřeň, v úplném závěru fretka uhyne.

Bezpečná říje trvá 1 měsíc. Pokud je samice do 1 měsíce nakryta, nebo je říje jinak ukončena, je vše v pořádku. Jestliže, ale říje pokračuje, je fretka v přímém ohrožení života. Po poškození kostní dřeně fretka začíná být unavená, má světlé sliznice a při neléčení uhyne.

Pokud nemáte v plánu odchovávat mladé, je určitě bezpečné fretku nechat vykastrovat, provádí se ovariohysterektomie – chirurgické odebrání vaječníků a dělohy. S hyperestrogenismem se tedy nesetkáte, ale ve středním věku můžete pozorovat vypadávání srsti, spojené s hyperadrenokorticismem. Je to hormonální reakce na kastraci. Proto se doporučuje s kastrací aplikovat i přípravek Suprelorin, který hyperadrenokorticismu předchází.

Jaké máte tedy možnosti, v případě, že neplánujete odchovy?

* Kastrace (ovariohysterektomie)

* Suprelorin (implantát pod kůži, u fretek většinou působí rok)

* Kastrace + Suprelorin

* Pouze Suprelorin ( výhoda je vynechání chirurgického zákroku a anestezie)

Co je to ten Suprelorin?

Je to implantát velikosti zrnka rýže, který se zavede pod kůži podobně jako čip. Účinnou látkou je Deslorelinum. Je to agonista GnRH, ve zkratce narušuje hormonální osu a fretka se po aplikaci stává neplodnou, necykluje.

 

Jaké máte možnosti, pokud nechcete hned kastrovat (např. v případě, že chcete mladé později)?

* Skvělou a přírodní volbou je samec s vasektomií (chirurgicky přerušeny chámovody), kdy dojde ke spáření samice, ale ne k oplodnění, říje se ukončí a fretka nezabřezne, tato možnost je prakticky nereálná, pokud vy sami tohoto samce nevlastníte

* Pregnyl –choriový gonadotropin, který vyvolává ovulaci, injekčně se aplikuje 100 IU na fretku, někdy je nutno po týdnu reaplikovat, Pregnyl patří k přípravkům, které jen málokdy u fretek vyprovokují zánět dělohy, ale toto riziko i tak stále hrozí

* Suprelorin – po uplynutí doby jeho účinnosti by mělo být teoreticky odchovávání mladých opět reálné, ale sama bych vám tuto možnost nedoporučovala, pokud máte v plánu fretku nakrýt později (první porod do 3 let, lépe 2), využijte možnosti aplikace Pregnylu a nakryjte až druhou říji, nebo nejlépe nakryjte fretku hned

 

A jak vlastně říji poznáte?

Ve věku od 6 měsíců, nejčastěji od konce února do dubna přichází říje. Fretce ,,opuchne‘‘ vulva, má ji růžovou, s průhledným až nažloutlým výtokem na začátku, se slámově žlutým výtokem ke konci říje. V tomto období má většinou snížený apetit a má sklony dobývat se z klece ven.

Obrázek 1: Fretka v říji-vulva

Po páření/jiném ukončení říje vidíme na vulvě změny, pomalu se svrašťuje, snižuje se výtok, růžová barva bledne. Tyto změny bysme měli pozorovat do týdne, celkové zmenšování vulvy trvá asi 3-4 týdny. Pokud první týden změny nepozorujeme, je možné, že říje nekončí a je nutná reaplikace Pregnylu.

 

V případě přeříjení = hyperestrogenismu, kdy říje trvá již 6 týdnů a více, má bledé sliznice a je apatická, kontroluje se hematokrit, pokud je příliš nízký, je nutná transfúze krve. Transfúze je problematická hlavně skrze shánění dárce, kdy se využívá dospělý mladý samec, který má dostatečnou váhu a odběr se provádí v celkové anestezii. I tak už může být pro freťulku pozdě, protože kostní dřeň bude již nezvratně poškozená. Proto prosím myslete včas na řešení říje a neberte to na lehkou váhu.

 

Text a foto: MVDr. Libuše Krejčová

 

—————

Zpět


Kontakt

Veterinární klinika HKVet s.r.o.

Na Brně 566
Hradec Králové
500 06


495 514 512
603 554 962