KASTRACE FENY, PYOMETRA
Kastrace feny jako prevence závažných onemocnění, zejména onemocnění pyometrou. Základní informace pro klienty.
Kastrace feny
Význam kastrace v prevenci závažných onemocnění fen. Informace pro klienty
Tyto informace mají pomoci k zodpovědnému rozhodnutí našich klientů, kteří zvažují výhody i nevýhody kastrace feny. Článek shrnuje základní údaje o nejčastějším onemocnění pohlavní soustavy nekastrovaných fen a o možnostech prevence tohoto onemocnění. Podrobnější informace o celé problematice Vám rádi poskytneme osobně při Vaší návštěvě.
Výhody kastrace:
Žádná nechtěná štěňata
Odpadá problém nežádoucího nakrytí feny a péče o neplánovaná štěňata.
Žádná falešná březost
U kastrované feny neprobíhá pohlavní cyklus, který často vyústí v dlouhé období falešné březosti, provázené změnami chování a apetitu, otoky mléčné žlázy či produkcí mléka.
Prevence tumoru mléčné žlázy
Včasná kastrace (po prvním hárání) snižuje riziko vzniku nádoru mléčné žlázy ož o 92%. S každým dalším háráním se tento preventivní účinek snižuje.
Prevence pyometry
Při tomto onemocnění dochází k nahromadění hnisu v děloze. Velmi často k němu dochází po hárání nebo při falešné březosti. Konzervativní řešení přináší neuspokojivé výsledky. Chirurgické řešení sebou nese vyšší riziko, než při preventivní kastrace zdravé feny.
Pyometra - statistické údaje:
Onemocní pyometrou, které lze charakterizovat jako nahromadění hnisu v děloze, postihuje průměrně 23-24% fen do věku 10 let.
Podle plemene kolísá riziko mezi 10-54%.
Úspěšnost konzervativní terapie:
- U pyometry s otevřeným krčkem do 75%.
- U pyometry s uzavřeným krčkem do 25%.
- Riziko opětovného výskytu pyometry při příštím hárání je však 75%. Pravděpodobnost úspěšného zabřeznutí po prodělané pyometře se snižuje na 50%.
Prognóza chirurgické terapie závisí na klinickém stavu pacienta.
S délkou onemocnění se šance na úspěšné zvládnutí zákroku v celkové anestezii snižují a prodlužuje se nezbytná doba hospitalizace, což mimo jiné zvyšuje náklady.
Preventivní kastrace vylučuje možnost vzniku pyometry a snižuje riziko vzniku dalších onemocnění feny.
Možné komplikace
Inkontinence moči
Snížená schopnost udržet moč se podle literatury vyskytne asi u 10% fen o hmotnosti do 20 kg a až 30% fen nad 20 kg v závislosti na plemeni. (Vyšší riziko: boxer, dobrman, bobtail, rottweiler, velký knírač) Ve většině případů lze tento stav úspěšně zvládnout podáním vhodných léčiv.
Obezita
Kastrované feny se méně omezují v přijmu potravy. Při vhodném dávkování krmiva majitelem a při vhodném pohybovém režimu však k obezitě nedochází.
Kastrace feny je rutinní chirurgický zákrok prováděný v celkové anestezii. U mladých, zdravých zvířat je zákrok spojen s nejmenším rizikem a také s krátkou dobou rekonvalescence.
—————
Kontakt
Veterinární klinika HKVet s.r.o.Na Brně 566
Hradec Králové
500 06
495 514 512
603 554 962
klinika@hkvet.cz hkvet@seznam.cz