06.03.2013 17:35

KASTRACE FENY, PYOMETRA

Kastrace feny jako prevence závažných onemocnění, zejména onemocnění pyometrou. Základní informace pro klienty.

Kastrace feny

Význam kastrace v prevenci závažných onemocnění fen. Informace pro klienty

Tyto informace mají pomoci k zodpovědnému rozhodnutí našich klientů, kteří zvažují výhody i nevýhody kastrace feny. Článek shrnuje základní údaje o nejčastějším onemocnění pohlavní soustavy nekastrovaných fen a o možnostech prevence tohoto onemocnění. Podrobnější informace o celé problematice Vám rádi poskytneme osobně při Vaší návštěvě.

Výhody kastrace:

Žádná nechtěná štěňata

Odpadá problém nežádoucího nakrytí feny a péče o neplánovaná štěňata.

Žádná falešná březost

U kastrované feny neprobíhá pohlavní cyklus, který často vyústí v dlouhé období falešné březosti, provázené změnami chování a apetitu, otoky mléčné žlázy či produkcí mléka.

Prevence tumoru mléčné žlázy

Včasná kastrace (po prvním hárání) snižuje riziko vzniku nádoru mléčné žlázy ož o 92%. S každým dalším háráním se tento preventivní účinek snižuje.

Prevence pyometry

Při tomto onemocnění dochází k nahromadění hnisu v děloze. Velmi často k němu dochází po hárání nebo při falešné březosti. Konzervativní řešení přináší neuspokojivé výsledky. Chirurgické řešení sebou nese vyšší riziko, než při preventivní kastrace zdravé feny.

 

Pyometra - statistické údaje:

Onemocní pyometrou, které lze charakterizovat jako nahromadění hnisu v děloze, postihuje průměrně 23-24% fen do věku 10 let.

Podle plemene kolísá riziko mezi 10-54%.

Úspěšnost konzervativní terapie:

  • U pyometry s otevřeným krčkem do 75%.
  • U pyometry s uzavřeným krčkem do 25%.
  • Riziko opětovného výskytu pyometry při příštím hárání je však 75%. Pravděpodobnost úspěšného zabřeznutí po prodělané pyometře se snižuje na 50%.

 

Prognóza chirurgické terapie závisí na klinickém stavu pacienta.

S délkou onemocnění se šance na úspěšné zvládnutí zákroku v celkové anestezii snižují a prodlužuje se nezbytná doba hospitalizace, což mimo jiné zvyšuje náklady.

Preventivní kastrace vylučuje možnost vzniku pyometry a snižuje riziko vzniku dalších onemocnění feny.

Možné komplikace

Inkontinence moči

Snížená schopnost udržet moč se podle literatury vyskytne asi u 10% fen o hmotnosti do 20 kg a až 30% fen nad 20 kg v závislosti na plemeni. (Vyšší riziko: boxer, dobrman, bobtail, rottweiler, velký knírač) Ve většině případů lze tento stav úspěšně zvládnout podáním vhodných léčiv.

Obezita

Kastrované feny se méně omezují v přijmu potravy. Při vhodném dávkování krmiva majitelem a při vhodném pohybovém režimu však k obezitě nedochází.

Kastrace feny je rutinní chirurgický zákrok prováděný v celkové anestezii. U mladých, zdravých zvířat je zákrok spojen s nejmenším rizikem a také s krátkou dobou rekonvalescence.

—————

Zpět


Kontakt

Veterinární klinika HKVet s.r.o.

Na Brně 566
Hradec Králové
500 06


495 514 512
603 554 962