08.09.2020 19:58

TETANUS

Původcem tohoto onemocnění je bakterie s názvem Clostridium tetani a projevuje se zejména spastickou paralýzou (svalovou ztuhlostí).

 

Výskyt u psů a koček je v porovnání s koňmi relativně nízký a to díky vyšší odolnosti k tomuto onemocnění. Kočky jsou ještě méně vnímavé než psi. K onemocnění dochází při průchodu bakterií přes otevřenou ránu. Nejčastěji se vyskytuje jako komplikace při přezubování štěňat, dále pak při hlubokých, znečištěných poraněních.

 

Terapie těchto pacientů je velice intenzivní a symptomatická, spočívá v neutralizaci toxinu, podávání antibiotik a léků na křeče. Pacient se musí asistovaně krmit a napájet, musí se kontrolovat močení, kálení, tělesná teplota, musí se pravidelně polohovat, držet v klidném a temném prostředí a v neposlední řadě je potřeba řádně čistit ránu (pokud je přítomna). Takto postižená zvířata máme na hospitalizaci v průměru 7-14 dnů a celá rekonvalescence trvá i několik týdnů, pokud se během terapie nevyskytnou další komplikace. Jedná se o onemocnění, které je velice vážné a je provázeno relativně vysokou mortalitou.

 

V tomto příspěvku bychom se s Vámi rádi podělili o případ štěňátka jezevčíka, který toto onemocnění prodělal a velmi úspěšně se zotavuje. Děkujeme majitelce za poskytnutou dokumentaci.

 

VIDEO ZDE video Tonda.mp4 (9490888)

—————

Zpět


Kontakt

Veterinární klinika HKVet s.r.o.

Na Brně 566
Hradec Králové
500 06


495 514 512
603 554 962