21.03.2013 23:17

Zubní kámen - podceňovaná hrozba!

V pohotovostním čase byl na kliniku přiveden kříženec jezevčíka Gino s akutním masivním krvácením z dutiny ústní a zvracením spolykané krve. Majitelé uváděli, že pejsek v poslední době zhubnul a častěji učůrával. Pejsek byl v ordinaci apatický, při základním vyšetření byla zjištěna výrazná dehydratace, bledší sliznice, poslechově srdeční šelest a především silná odontolitiáza (přítomnost zubního kamene) s masivním zánětem dásní. Vyšetření krví odhalilo kromě anémie (chudokrevnosti) také nedostatečnost ledvin. Pejsek byl hospitalizován a po více jak dnu infuzní terapie, kdy se výrazně zlepšily ledvinné parametry, bylo přistoupeno k ošetření dutiny ústní v sedaci. Rentgenologickým vyšetřením byla patrná lýza (rozpad) kosti v důsledku těžkého zánětu od zubů. Vzhledem k velmi špatnému stavu bylo nutné 13 zubů vytrhnout, komplikací při extrakci spodního špičáku bylo nalomení spodní čelisti v důsledku rozpadu kosti. Přes veškeré komplikace a závažnost stavu měl pejsek druhý den snahu přijímat tekuté krmivo a následující den byl propuštěn do domácího ošetření.

Vzhledem k velmi špatnému stavu bylo nutné 13 zubů vytrhnout, komplikací při extrakci spodního špičáku bylo nalomení spodní čelisti v důsledku rozpadu kosti.

Rentgenologickým vyšetřením byla patrná lýza (rozpad) kosti v důsledku těžkého zánětu od zubů.

Přes veškeré komplikace a závažnost stavu měl pejsek druhý den snahu přijímat tekuté krmivo a následující den byl propuštěn do domácího ošetření.

—————

Zpět


Kontakt

Veterinární klinika HKVet s.r.o.

Na Brně 566
Hradec Králové
500 06


495 514 512
603 554 962